piątek, 3 stycznia 2014

Stereotypy

Kto z nas nie uległ kiedyś jakimś stereotypom? Chyba wszyscy, bo przecież spotykamy się z nimi każdego dnia. Wierzymy w nie, a czasem nie mają one nic wspólnego z rzeczywistością.

Blondynka
Chyba najpopularniejszy stereotyp w ostatnich czasach. Stereotypowa blondynka to każdy wie jaka jest. Wystarczy poczytać mnóstwo dowcipów na ten temat. Wiadomo, mało inteligentna kobieta,  która ma w głowie fiu bździu. Ale czy taka jest każda blondi? Na pewno nie! Oglądałeś kiedyś komedię "Legalna blondynka"? Może i na początku bohaterka była stereotypowa, ale z czasem pokazała swoją inteligencję. Blondynki to ładne kobiety i często daleko zachodzące. Wiele z nich to bizneswomen. Tylko czasami nawet te mądre ulegają stereotypowi swoich włosów i upodabniają się do nich żeby nie złamać owego "ideału". Osobiście spotkałem się ze stereotypowymi blondynkami, jak i z robionymi na siłę z siebie takimi. Znam również bardzo spostrzegawcze i inteligentne. Od koloru do wyboru, bo przecież każdy człowiek jest inny.

Kobieta za kierownicą
Mam nadzieję, że nie wyjdę na męskiego szowinistę, ale kolejny przykład znowu dotyczy kobiet. Tym razem tych za kierownicą. Każdy z nas sobie wyobraża kobietę prowadzącą pojazd mechaniczny, która korzysta z lusterek w samochodzie tylko po to żeby poprawić sobie makijaż. W dodatku pojazd kierowany jest w szpilkach +10 centymetrów. Natomiast wiele kobiet to zawodowi kierowcy. Nikogo już nie dziwi, że kobieta prowadzi autobus czy taksówkę. Skoro więc zawodowo jeżdżą to chyba dobrzy z nich kierowcy?

Muzułmanin
Na świecie muzułmanin kojarzony jest z gościem, który ma zawsze przy sobie bombę i musi coś wysadzić, w myśl zasady: dzień bez wybuchu to dzień stracony. Nie ma, co się dziwić, że są oni tak postrzegani. Przez ostatnie lata taki wykreował się ich obraz. Osama bin Ladden i cała Al Kaida spowodowały, że każdy jest tak postrzegany. Do tego media pokazują taki, a nie inny obraz. Są jednak na świecie muzułmanie, którzy żyją bez wysadzania czegokolwiek i sądzę, że ich jest o wiele więcej. Wyznawców islamu jest około 19% populacji na świecie. Jaki odsetek z nich cokolwiek wysadziło w powietrze?

Kibol
Młody, łysy chłopak, w dresie i z kominiarką na głowie. Tak wizualnie można opisać stereotypowego kibola. Do tego na pewno ćpun, diler narkotyków i wandal. Politycy i media tak kreują wizerunek kibica w Polsce. Zamykają stadiony, a media to pokazują. Pokazują również jak to funkcjonariusze policji mają ciężko z wybrykami kibolskimi. Potem staruszki boją się wyjść na klatkę schodową, a rodzice nie chcą puszczać dzieciaków na mecze. Czy to źle, że człowiek sobie poprzeklina, poklaszcze i głośno pokrzyczy na meczu? Cóż... Tak wyglądają stereotypy. Jednak wielu zapomina, że Ci sami źli kibole robią wiele dobrego. Wspomagają swoje kluby, organizują zbiórki pieniędzy na cele charytatywne, pomagają dzieciakom. O tym nikt głośno nie mówi, bo po co? Stereotyp musi być śmieszny albo zły, bo inaczej nie będzie już dobrym stereotypem. Oczywiście zdarzają się akty wandalizmu i agresji kibiców, ale na pewno nie zagrażają one zwykłemu Kowalskiemu idącemu po ulicy czy na mecz. 

Stereotypy w Polsce są bardzo popularne. Media jako czwarta władza często próbują ze stereotypów zbudować prawdziwy obraz i wpłynąć jakoś na ludzi. Człowiek jeśli chce się przekonać jak jest naprawdę to powinien sam tego doświadczyć. Powinien pogadać z wieloma blondynkami. Powinien przejechać się autem z kobietą. Powinien poznać muzułmanina. Powinien pójść na mecz i poznać bliżej to środowisko.Chyba lepiej się przekonać na własnej skórze niż bezgranicznie wierzyć stereotypom.

Peace!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz